تاریخ انتشار : شنبه 2 اردیبهشت 1402 - 19:58
127 بازدید
کد خبر : 208667

حکم جالب قضات برای یک جوان یاسوجی

حکم جالب قضات برای یک جوان یاسوجی

به گزارش ایلنا از یاسوج، قضات در این رای در راستای سیاست های حبس زدایی دستگاه قضایی و با الهام از آموزه های حقوق کیفری اطفال و نوجوانان، برای یک نوجوان معارض با قانون که در دادگاه بدوی به مجازات نگهداری در کانون اصلاح و تربیت محکوم شده بود به جای حبس از احکام مجازات

حکم جالب قضات برای یک جوان یاسوجی

به گزارش ایلنا از یاسوج، قضات در این رای در راستای سیاست های حبس زدایی دستگاه قضایی و با الهام از آموزه های حقوق کیفری اطفال و نوجوانان، برای یک نوجوان معارض با قانون که در دادگاه بدوی به مجازات نگهداری در کانون اصلاح و تربیت محکوم شده بود به جای حبس از احکام مجازات جایگزین حبس استفاده کردند.

حسب آن دادنامه، یک نوجوان زیر ۱۸ سال که دارای بیماری روانی اختلال شخصیت مرزی بوده است در مواجهه با ماموران انتظامی، توانایی کنترل رفتار خود را از دست داده و با سلاح سرد به ماموران انتظامی حمله ور می شود.

پس از تشکیل پرونده کیفری برای آن متهم و براساس نظرات مشاور اطفال دادگاه اطفال و نوجوانان و متخصص روان شناسی در پرونده شخصیت آن نوجوان، مشخص می شود که نوجوان متهم به ارتکاب جرم دارای یک بیماری روانی است که هرچند این بیماری مانع از مسئولیت کیفری نیست اما وجود این بیماری در نوجوان بهمراه عوامل دیگر از قبیل: معاشرت متهم نوجوان با برخی از همسالانش که تمایل به ارتکاب جرم دارند، زمینه ساز ارتکاب جرم در نوجوان متهم است.

در دادگاه بدوی این نوجوان به اتهام تمرد در مقابل مأموران انتظامی با استفاده از سلاح سرد به مجازات نگهداری در کانون اصلاح و تربیت به مدت یک سال محکوم شد، اما قضات دادگاه تجدید نظر استان آقایان جریده اصل و مظفریان با لحاظ وضعیت و شخصیت فردی و اجتماعی آن کودک و بر اساس آموزه های نوین حقوق کیفری اطفال و نوجوانان و با بهره گیری از مقررات جهانی از جمله کنوانسیون حقوق کودک و مقررات قانون مجازات اسلامی، مجازات حبس را برای آن نوجوان مناسب ندانسته و بجای تعیین مجازات نگهداری در کانون اصلاح و تربیت، آن نوجوان را مُلزم به انجام فعالیت های زیر نمودند:

۱- مراجعه دوره ای نوجوان معارض با قانون به روان پزشک برای درمان بیماری اختلال شخصیت مرزی و مُتخصص روان شناسی تربیتی جهت کنترل رفتارهای پرخاشگرانه

۲- شرکت در فعالیت های فرهنگی و مذهبی در یکی از مساجد شهر بصورت حداقل دو نوبت در طول ماه و ارائه گواهی مربوط به قاضی اجرای احکام کیفری.

۳- خودداری از معاشرت با همسالان و دوستانی که دارای سابقه حبس یا نگهداری در کانون اصلاح و تربیت هستند یا در سطح شهر به شرارت اشتهار دارند.

بر اساس دادنامه مذکور هدف از تعیین الزامات فوق برای آن نوجوان، درمان بیماری وی و اصلاح و بازپروری اجتماعی نوجوان با روشی غیر از توسل به مجازات حبس است تا ضمن اصلاح نوجوان از آثار سوء مجازات حبس نسبت به وی نیز جلوگیری شود.

رأی صادره از شعبه سوم دادگاه تجدید نظر به عنوان دادنامه  برتر استان کهگیلویه و بویراحمد، در حوزه مجازات های جایگزین حبس شناخته و از قضات صادر کننده آن تجلیل بعمل آمد.

این دادنامه جهت شرکت در جشنواره کشوری آراء برتر در حوزه مجازات های جایگزین حبس نیز انتخاب و به دبیرخانه آن جشنواره ملی معرفی شد.

انتهای پیام/منبع:ایلنا

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.